Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o karoserii i nadwoziu w Nowej Insignii
Awatar użytkownika
pancer
Posty: 678
Rejestracja: niedziela 18 mar 2018, 09:50
Posiadane auto: Insignia ST Elite
Silnik: 1.5 165KM MT6
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie

Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: pancer » niedziela 02 gru 2018, 08:01

Zauważyłem wczoraj ciekawą rzecz. Auto zamarznięte, szyby oszronione zatem ja jak każdy Polak odpalam silnik na postoju, włączam elektryczne podgrzewanie szyby przedniej, tylnej, kierownicy, fotela i zaczynam ręcznie odśnieżać szyby boczne. Po zakończonej walce ze skrobaczką wchodzę do auta i widzę że kierownica zimna, to samo z fotelem, a szyba przednia nie odszroniona. Dopiero gdy usiadłem na fotelu/ kluczyk znalazł się w pojeździe, wszystko zaczęło działać. O dziwo diody paliły się cały czas. Czy ktoś mógłby to zweryfikować u siebie? Chodzi mi głównie o przednią szybę.

longman
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek 21 maja 2018, 08:51
Posiadane auto: Insignia ST Elite
Silnik: 2.0 260 KM 4x4 8AT
Rocznik auta: 2018
Miasto: Poznań
Województwo: Wielkopolskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: longman » niedziela 02 gru 2018, 22:27

Z szybą nie mam takich doświadczeń bo garażuje, ale czy to nie jest tak, że fotel nagrzewa się dopiero jak siedzą na nim cztery litery ;) ..?
Aczkolwiek na przednim fotelu pasażera wożę fotelik dziecięcy i kiedy wsiądę przy niskiej temperaturze powietrza, obydwa fotele zaczynają grzać (nawet jeśli fotelik nie ma pasażera).
Pomijam fakt, że mam ustawiony w opcjach automat na właczenie grzania.
Kierownica również szybko się nagrzewa.

Sprawdzałeś z pozostawionym kluczykiem wewnątrz auta ?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


wassermann
Posty: 733
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:38
Posiadane auto: Insignia GSi 2.0T
Silnik: B20NFT LTG
Rocznik auta: 2018
Miasto: GD
Województwo: pomorskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: wassermann » niedziela 02 gru 2018, 22:38

Kolego, włączyłeś te wszystkie pożeracze prądu jednocześnie? Alternator to nie elektrownia jądrowa. Pewnie "komputer" powyłączał je. Następnym razem odpal tylko szybę tylną (z lusterkami) i przednią.
Do tego sprawdź czy masz "elektryczne dogrzewanie powietrza". Taka grzałka w układzie nadmuchu, bodajże za 1000 zł to można było dokupić. Pożera do 1000 Watt... Chociaż gdy włączy się inne odbiorniki (szyby), grzałka działa na zmniejszonym wydatku, żeby nie zabić alternatora. Ale grzałka włącza się sama, nie masz na nią wpływu, i bierze dodatkowy prąd.
Fotele i kierownicę sobie daruj. Odpal dopiero po zajęciu miejsca i ruszeniu. Nagrzewają się momentalnie.

M.

Awatar użytkownika
pancer
Posty: 678
Rejestracja: niedziela 18 mar 2018, 09:50
Posiadane auto: Insignia ST Elite
Silnik: 1.5 165KM MT6
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: pancer » niedziela 02 gru 2018, 22:53

To że fotele nagrzewają się gdy wyczują obciążenie to fakt i wiem o tym. Chodzi mi głównie o przednią szybę. Gdy wszedłem do auta wszystko działało z szybą włącznie. Mam wskaźnik ładowania i widzę że alternator sobie ładnie radzi zatem to nie była kwestia zabezpieczenia. Jeśli ktoś zauważy taką sytuację niech napisze.

rahv
Posty: 549
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2017, 13:27
Posiadane auto: Insignia Grand Sport
Silnik: 2.0D 170KM AT8
Rocznik auta: 2018
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: rahv » poniedziałek 03 gru 2018, 18:22

Wszystkie grzałki pożerają duże ilości prądu więc pewnie na biegu jałowym system je wyłącza.

Awatar użytkownika
pancer
Posty: 678
Rejestracja: niedziela 18 mar 2018, 09:50
Posiadane auto: Insignia ST Elite
Silnik: 1.5 165KM MT6
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: pancer » poniedziałek 03 gru 2018, 20:22

Powtarzam, że gdy wsiadłem do auta i nadal czekałem na biegu jałowym to szyba zaczęła działać. Pytanie czy jest to sprzężone z "wagą" w fotelu?

longman
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek 21 maja 2018, 08:51
Posiadane auto: Insignia ST Elite
Silnik: 2.0 260 KM 4x4 8AT
Rocznik auta: 2018
Miasto: Poznań
Województwo: Wielkopolskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: longman » wtorek 26 mar 2019, 14:00

Odgrzeję kotleta.

Ostatecznie zimą byłem na suwalszczyźnie kiedy były tam mrozy i śnieg oraz w Czechach na nartach, kiedy deszcz i śnieg na noc zamarzały na karoserii i szybach - robiła się lodowa skorupa.

Po odpaleniu auta, nie włączałem grzania foteli czy kierownicy, ale włączałem podgrzewanie szyby przedniej i tylnej i brałem się za odśnieżanie/skrobanie.

Zarówno na szybie tylnej i przedniej śnieg/lód puszczał i spływał jeszcze zanim doszedłem do którejkolwiek z szyb.
Położenie kluczyka u mnie nie miało znaczenia - miałem albo w kieszeni spodni, albo w pojemniku na napoje.

moronz
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 09 mar 2021, 14:54
Posiadane auto: Furmanka
Silnik: na
Rocznik auta: 2015
Miasto: Szczecin
Województwo: zachodniopomorskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: moronz » piątek 10 gru 2021, 08:56

Odgrzeję temat ponownie, gdyż mam wątpliwość czy działa mi grzanie przedniej szyby. Ostatnio pojawiło się trochę lodu i chciałem jak człowiek rozpuścić go przed wyruszeniem w drogę grzaniem przedniej szyby. Jednak po kilku minutach szyba przednia chłodnawa i jedyne co coś ogrzewa to nawiew. Próbowałem też w krótkiej trasie i też nie odczułem grzania szyby.
W lecie miałem zmienianą przednia szybę na oryginał i wtedy pamiętam sprawdzałem czy grzanie działa - działało. Czy przy -3 stopniach szyba w zimie powinna być chłodna czy jednak ciepła oddawać ciepło?

Budus
Posty: 148
Rejestracja: środa 17 cze 2020, 07:33
Posiadane auto: Insignia
Silnik: 2.0 174KM
Rocznik auta: 2021
Miasto: Katowice
Województwo: Śląskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: Budus » poniedziałek 13 gru 2021, 12:30

moronz pisze:
piątek 10 gru 2021, 08:56
Odgrzeję temat ponownie, gdyż mam wątpliwość czy działa mi grzanie przedniej szyby. Ostatnio pojawiło się trochę lodu i chciałem jak człowiek rozpuścić go przed wyruszeniem w drogę grzaniem przedniej szyby. Jednak po kilku minutach szyba przednia chłodnawa i jedyne co coś ogrzewa to nawiew. Próbowałem też w krótkiej trasie i też nie odczułem grzania szyby.
W lecie miałem zmienianą przednia szybę na oryginał i wtedy pamiętam sprawdzałem czy grzanie działa - działało. Czy przy -3 stopniach szyba w zimie powinna być chłodna czy jednak ciepła oddawać ciepło?
nie wiem czy szyba powinna być ciepła ale ja przy -4st teraz w weekend widziałem jak ona paruje :)
max nawiew na przednią szybę + grzanie i w niecałą minutę szyba czyściutka.

dodam, że kluczyk miałem w kieszeni i dodatkowo puszczone grzanie fotela kierowcy + kierownica - wszystko elegancko chodziło.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 gru 2021, 13:56 przez Budus, łącznie zmieniany 1 raz.

Marek F
Posty: 412
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 20:42
Posiadane auto: Insignia GS 2019
Silnik: 1.5 turbo 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Opole
Województwo: Opolskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: Marek F » poniedziałek 13 gru 2021, 13:47

Chyba na samym początku sobie już sam odpowiedziałeś 🙂. Skoro miałeś lód na szybie i nic, to nie grzeje☝️. U mnie w takiej sytuacji po chwili topnieje.

moronz
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 09 mar 2021, 14:54
Posiadane auto: Furmanka
Silnik: na
Rocznik auta: 2015
Miasto: Szczecin
Województwo: zachodniopomorskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: moronz » czwartek 16 gru 2021, 10:49

Sprawdziłem przy +8, bez nawiewu samo nagrzewanie szyby. Szyba się ociepliła na całej powierzchni wiec działa. Jednak nie jest to coś co spowoduje że coś na szybie zacznie parować. Albo miałem za duże oczekiwania albo szyba szybie nie równa :)

rahv
Posty: 549
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2017, 13:27
Posiadane auto: Insignia Grand Sport
Silnik: 2.0D 170KM AT8
Rocznik auta: 2018
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: rahv » czwartek 16 gru 2021, 19:00

Przy - 15 i kompletnie zamrożonej szybie z nawarstwionym lodem potrzebowałem ok. 5 min zanim byłem w stanie wycieraczkami zdjąć tą warstwę lodu.

Tommy
Posty: 46
Rejestracja: wtorek 02 paź 2018, 09:26
Posiadane auto: Opel Insignia
Silnik: 2.0 170 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Sosnowiec
Województwo: Śląskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: Tommy » piątek 17 gru 2021, 12:04

Myślę że grzanie szyby musi być wyważone, czytaj "delikatne" - przy temperaturze minusowej nagłe ogrzanie szyby zapewne spowodowałoby jej pęknięcie/ uszkodzenie. W związku z tym chwilę to trwa w zależności od stopnia oszronienia itp.

Budus
Posty: 148
Rejestracja: środa 17 cze 2020, 07:33
Posiadane auto: Insignia
Silnik: 2.0 174KM
Rocznik auta: 2021
Miasto: Katowice
Województwo: Śląskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: Budus » piątek 17 gru 2021, 12:06

niech se sprawdzi z tylną szybą - pewnie powinno być podobnie :)

rahv
Posty: 549
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2017, 13:27
Posiadane auto: Insignia Grand Sport
Silnik: 2.0D 170KM AT8
Rocznik auta: 2018
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Elektrycznie podgrzewana szyba przednia.

Postautor: rahv » sobota 18 gru 2021, 18:27

Przednia ma inaczej rozprowadzone druty grzewcze. Działa bardziej na całość, a nie liniowo, jak na tylnej. Trzeba poczekać, aż lód przy szybie zostanie zmieniony w wodę. Wtedy wycieraczki ściągają lód oddzielony od szyby. Ale działa to wyśmienicie. Trzeba tylko cierpliwości.

Jeszcze dodam, żeby załączyć tylko ogrzewanie przedniej szyby, żadnych innych odbiorników typu tylna szyba, fotele, albo kierownica. Ogrzewanie przedniej szyby wymaga dużego prądu i wywołuje duży spadek napięcia. Może zostać wyeliminowane przy słabszym akumulatorze. Więc tylko przednia szyba na początek. Jak się odmrozi to można włączyć resztę.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości