Awaria hamulca postojowego

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o zawieszeniu, układzie hamulcowym i napędowym w Nowej Insignii
PiotrPoznan
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2018, 08:41
Posiadane auto: Opel Insignia B
Silnik: 1,5 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Poznań
Województwo: Wielkopolskie

Awaria hamulca postojowego

Postautor: PiotrPoznan » sobota 20 kwie 2019, 10:03

W trakcie jazdy właczył mi się - komunikat sprawdz hamulec postojowy. Zatrzymałem się chciałem go właczyć, ale nie działa. Przejechałem jeszcze kawałek zajechałe na stacje zatankować... Po ponownym odpaleniu auta sprawdziłem ręczny i działa, kontrolka serwisowa się nie pali. Przejechałem ok 10 km i znowu się właczył komunikat spr. hamulec postojowy. zatrzymałem sie i hamulec nie działa. I teraz jest tak w kółko po odpaleniu nie ma komunikatu reczny dziala prawidłowo a po przejechaniu ok 10 km wł. sie komumikat i nie działa reczny. Dodam jeszcze,że jak kończe jazde i jest komunikat o awarii jak wył. silnik na wyświetlaczu pali sie czerwona kontrolka, że ręczny jest "zaciągnięty" po mimo, że nie jest (auto na luzi się toczy). Przerabiał ktoś coś takiego? O co tu chodzi ;-)
Załączniki
20190420_114832.jpg
20190420_114832.jpg (482.86 KiB) Przejrzano 9873 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 30 kwie 2019, 15:29 przez PiotrPoznan, łącznie zmieniany 2 razy.
Piotr
Insignia B 1,5 165 KM

Awatar użytkownika
-Egon-
Posty: 135
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 13:50
Posiadane auto: Opel Insignia
Silnik: 1.5 T 140 KM M6
Rocznik auta: 2017
Miasto: Düsseldorf
Województwo: NRW

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: -Egon- » sobota 20 kwie 2019, 11:34

Może za mało go używałeś i gdzieś się jakiś czujnik zaśniedział?
Mam chyba tą samą konfigurację co ty Piotrze z tym że 140 kucyków i pomimo używania do kilkunastu razy na dzień ręcznego nie spotkałem się z takim błędem a używam gdzie się tylko da (skrzynia manual więc dużo pomaga ten automatyczny ręczny) no i też z lenistwa zawsze zwalniam go na automacie więc tym bardziej ręczny dostaje wycisk (ale do tego został on właśnie stworzony i po to ta funkcja jest żeby z niej korzystać).
Na wszelki wypadek niech ASO zobaczy bo może dojść jeszcze do tego że zaciągniesz i już go nie zwolnisz.

PiotrPoznan
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2018, 08:41
Posiadane auto: Opel Insignia B
Silnik: 1,5 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Poznań
Województwo: Wielkopolskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: PiotrPoznan » sobota 20 kwie 2019, 12:06

-Egon- pisze:
sobota 20 kwie 2019, 11:34
Może za mało go używałeś i gdzieś się jakiś czujnik zaśniedział?
Mam chyba tą samą konfigurację co ty Piotrze z tym że 140 kucyków i pomimo używania do kilkunastu razy na dzień ręcznego nie spotkałem się z takim błędem a używam gdzie się tylko da (skrzynia manual więc dużo pomaga ten automatyczny ręczny) no i też z lenistwa zawsze zwalniam go na automacie więc tym bardziej ręczny dostaje wycisk (ale do tego został on właśnie stworzony i po to ta funkcja jest żeby z niej korzystać).
Na wszelki wypadek niech ASO zobaczy bo może dojść jeszcze do tego że zaciągniesz i już go nie zwolnisz.
Nie powiem żebym był go używał non stop, ale przynajmiej raz dziennie lub raz przy każdej jeżdzie jest zaciagany np. w korku... ;-) ASO już umówione niestety dopiero na 27.04 Pozdr
Piotr
Insignia B 1,5 165 KM

PiotrPoznan
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2018, 08:41
Posiadane auto: Opel Insignia B
Silnik: 1,5 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Poznań
Województwo: Wielkopolskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: PiotrPoznan » sobota 27 kwie 2019, 11:48

Auto odebrane z ASO. Uszkodzony pin pod przyciskiem hamulca ręcznego. Pin wymieniony awaria usunięta. Ale mam takie zboczenie że zawsze jak oddaje auto do serwisu to sprawdzam licznik, poziom paliwa, ost. Spalanie. Itp. Tym razem też tak zrobiłem... Po odbiorze auta lekko się zdziwiłem. Bo po naprawie naturalne że musi być jazda kontrolna tu przejechane było ok 13 km. I nie mam tu nic przeciw. Ale co ważniejsze auta chyba nikt nie oszczędzał podczas jazdy co wynika że spalania bo ostatnie spalanie średnie było w granicy ok 15l. Lubię sam czasami przycina ale takiego średniego wyniku na odcinku 13 km jeszcze nigdy nie osiagnełem, mój max to ok 11l.Po naprawie wracałem autostrada/obwodnica ok 15 km spalanie śr. Ok 10l. Dziś dodatkowo w mieście go przycisnelem lekko na od 12 km i wyszło ciut ponad 10l.Tak więc widać że chyba nie oszczędzali mojego auta....
Piotr
Insignia B 1,5 165 KM

wassermann
Posty: 733
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:38
Posiadane auto: Insignia GSi 2.0T
Silnik: B20NFT LTG
Rocznik auta: 2018
Miasto: GD
Województwo: pomorskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: wassermann » sobota 27 kwie 2019, 13:31

Widocznie przeprowadzali naprawę i testy w większości przy włączonym silniku, stąd takie spalanie. To ma sens, bo elektryczny hamulec postojowy wymaga do pracy sporo energii i mocno obciążyłby akumulator. Przecież nie wzięli Insi 1.5 żeby ją upalać ;)

M.

PiotrPoznan
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2018, 08:41
Posiadane auto: Opel Insignia B
Silnik: 1,5 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Poznań
Województwo: Wielkopolskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: PiotrPoznan » sobota 27 kwie 2019, 14:51

wassermann pisze:
sobota 27 kwie 2019, 13:31
Widocznie przeprowadzali naprawę i testy w większości przy włączonym silniku, stąd takie spalanie. To ma sens, bo elektryczny hamulec postojowy wymaga do pracy sporo energii i mocno obciążyłby akumulator. Przecież nie wzięli Insi 1.5 żeby ją upalać ;)

M.
Teoretycznie na to sens o czym piszesz ale wtedy wychodziłoby na to że nawet na chwilę nie zgasili auta i po skasowany błędów/komputera Samochód w warsztacie odpalony był non stop. robota wykonana wszystko działa mechanik idzi po gościa z obsługi a silnik dalej pracuje, ten postanawia zweryfikować to w jeździe (Podczas przekazaniu kluczyków mówił że osobiście jeździł i awarii już nie ma). Mocno chciałbym wierzyć że prace były robione przy włączonym silniku ale jaoks ciężko mi to przychodzi. Mechanik zrobił swoje i nie wyłączył silnika... 😉😉😉
Piotr
Insignia B 1,5 165 KM

jami
Posty: 586
Rejestracja: środa 03 paź 2018, 13:31
Posiadane auto: Insignia B ST
Silnik: B20DTH
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: wiadomo

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: jami » wtorek 07 maja 2019, 09:14

w serwisie często przez dłuższy czas auta pracują na włączonych silnikach, zanim ruszą gdziekolwiek. To wystarczy, żeby spalania były absurdalnie wysokie

Marek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek 20 sty 2020, 20:27
Posiadane auto: Opel insignia b
Silnik: 1.5 Turbo 165 km
Rocznik auta: 2018
Miasto: Opole
Województwo: Opole

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: Marek » poniedziałek 30 mar 2020, 19:31

Czy w razie awarii postojowego, jest jakaś możliwość ręcznego odblokowania samemu bez wyzwania lawety. Podobno są marki ,możliwość z bagażnika (mechanizm) lub dodatkowy klucz którym po odkrenceniu koła można zwolnić mechanizm. Pytam ale sądzę że insignia nie jest takim cudem techniki.

Marek F
Posty: 412
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 20:42
Posiadane auto: Insignia GS 2019
Silnik: 1.5 turbo 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Opole
Województwo: Opolskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: Marek F » czwartek 21 paź 2021, 12:25

Po trzech latach użytkowania , zaciekawił mnie znów elektryczny ręczny 🤣.Po konsultacji z kolegami z forum na FB, tylko u mnie i jeszcze jednego kolegi , hamulec ręczny się uaktywnia po każdym zgaszeniu silnika automatycznie. Nigdzie w opcjach nie da się wyłączyć, jest tylko czas zwłoki na wzniesieniu ale to nie ma nic wspólnego. A może po przejęciu przez PSA opla , Francuzi coś zmienili , żeby w razie awarii na drodze tylko laweta , nie holować samemu🤣. Jak jest u Was bo koledzy pisali ,że muszą sami wymusić ręczny ,inaczej auto zostaje tylko na biegu, a u mnie z automatu i nie da sie tego wyłączyć . Dodam ,że mam manual, więc tym bardziej nie jest potrzebny ręczny za każdym razem🤔🖐

wassermann
Posty: 733
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:38
Posiadane auto: Insignia GSi 2.0T
Silnik: B20NFT LTG
Rocznik auta: 2018
Miasto: GD
Województwo: pomorskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: wassermann » czwartek 21 paź 2021, 14:03

U mnie hamulec postojowy (nie "ręczny") nigdy sam się nie aktywuje.
Samochód z 2018 sprzed "ery Francuza" - rok modelowy 18.5.

M.

Profit
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 16 lis 2020, 19:54
Posiadane auto: Furmanka
Silnik: B20DTR
Rocznik auta: 2018
Miasto: Wrocław
Województwo: dolnośląskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: Profit » czwartek 21 paź 2021, 16:13

U mnie jak i kolegi wyżej, RM18. Ciekawa sprawa z tym ręcznym, instrukcja o tym coś pisze?

Marek F
Posty: 412
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 20:42
Posiadane auto: Insignia GS 2019
Silnik: 1.5 turbo 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Opole
Województwo: Opolskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: Marek F » czwartek 21 paź 2021, 19:03

Wyczytałem, że w starszych modelach ręczny zaciągamy przyciskiem a w nowszych dzieje się to automatycznie przy każdym unieruchomieniu auta. Mój jest z grudnia 2018, więc modelowo 2019 już Psa i pewnie Francuzi zrobili swoje zmiany. Zasadniczo jest to wygodne rozwiązanie, ale jestem, daty że jak czegoś się nie używa to się nie zużywa 😂 . Poważniej to trochę chore aby przy każdym parkowaniu zaciągał się ręczny,sąsiada Tucson 2020 też tak ma. Kolega na forum FB pisał, że w instrukcji jest o automatycznym ręcznym.

Dodano po 1 minucie 41 sekundach:
Sorrki za hamulec ręczny Wasserman, tak poprawnie postojowy 😉

norbi333
Posty: 6
Rejestracja: środa 17 lut 2021, 17:50
Posiadane auto: Insignia A
Silnik: 2.0T
Rocznik auta: 2014
Miasto: Suwałki
Województwo: Województwo?

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: norbi333 » czwartek 21 paź 2021, 20:01

Mam 2019 i sam postojowy nigdy nie aktywuje się

Marek F
Posty: 412
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 20:42
Posiadane auto: Insignia GS 2019
Silnik: 1.5 turbo 165 KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Opole
Województwo: Opolskie

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: Marek F » czwartek 21 paź 2021, 20:28

Ciekawe zatem od czego to zależy, bo na forum FB też dwóch pisało iż nie . U nikogo z lat 2017/18 nie było automatycznego postojowego, a z 2019 już część miało 🤔

deen
Posty: 43
Rejestracja: wtorek 18 cze 2019, 20:28
Posiadane auto: 2019 GS 1,5T Automat
Silnik: 1,5T
Rocznik auta: 2018
Miasto: Wroclaw
Województwo: DLN

Re: Awaria hamulca postojowego

Postautor: deen » czwartek 21 paź 2021, 21:19

RM2019, produkcja pazdziernik/listopad 2018, automat -- postojowy wlaczany przyciskiem (i tylko tak, nic sie automatycznie nie dzieje).


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości