Ograniczenie działania układu wspomagania

Nie znalazłeś odpowiedniego działu - to znak, że powinno się to znaleźć tutaj
Awatar użytkownika
Cloud
Posty: 1129
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 20:35
Posiadane auto: Insignia
Silnik: 2.0 TURBO D
Rocznik auta: 2018
Miasto: Zator
Województwo: Malopolska

Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: Cloud » piątek 07 gru 2018, 12:41

Jak wszyscy wiemy, komunikat pojawiał się u wielu użytkowników. Wydaje mi się, że rozszyfrowałem co to i dlaczego się pojawia. Przynajmniej mam teorie.

W moim przypadku komunikat pojawia się jadąc powoli, najczęściej w korku. Po dotknięciu kierownicy czuć, że stawia opór, ale w momencie wspomaganie się aktywuje.

Wydaje mi się, że system wyłącza wspomaganie, żeby samochód jechał prosto i nie reagował na koleiny. Często pod światłami jest droga dość zmęczona i potrafi „ciągnąć” kierownice, albo musimy kontrować. Ograniczając działanie układu wspomagania eliminujemy w znacznym stopniu, albo całkowicie podatność układu kierowniczego na wspomniane wyżej niedoskonałości nawierzchni.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
pancer
Posty: 678
Rejestracja: niedziela 18 mar 2018, 09:50
Posiadane auto: Insignia ST Elite
Silnik: 1.5 165KM MT6
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: pancer » piątek 07 gru 2018, 13:35

Jeśli dobrze zrozumiałem sugerujesz, że wyłączenie wspomagania zniweluje podatność kół, na skręcanie po wpadnięciu np w jakąś nierówność? To byłoby logiczne., choć w niektórych przypadkach pewnie i niebezpieczne. Wspomaganie działa chyba tylko wtedy gdy ty ruszysz kierownicą, a nie kołami? Jeśli skręcisz kołami, to siłą skrętu będzie przeniesiona po maglownicy do koła kierownicy. Swoją drogą ciekawa teoria. Ciekaw jestem czy rzeczywiście skręcając kołami, a nie kierownicą, też będzie działać wspomaganie. Według mnie nie powinno. Przydałaby się wypowiedź jakiegoś szpeca od mechaniki naszych pojazdów.

rahv
Posty: 549
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2017, 13:27
Posiadane auto: Insignia Grand Sport
Silnik: 2.0D 170KM AT8
Rocznik auta: 2018
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: rahv » piątek 07 gru 2018, 13:48

"Ograniczone działanie układu wspomagania" według mnie dotyczy sytemu wspomagania bezpieczeństwa kierowcy, a nie wspomagania układu kierowniczego. Ten napis wyświetlił sie nam po uszkodzeniu radaru. I pojawiał sie zawsze po uruchomieniu silnika. Dodatkowo nie można było aktywować tempomatu aktywnego i oczywiście nie działało awaryjne hamowanie. Jeśli jednak u ciebie problem dotyczy wspomagania układu kierowniczego to tempomat powinien ci działać. Sprawdź.

Awatar użytkownika
Cloud
Posty: 1129
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 20:35
Posiadane auto: Insignia
Silnik: 2.0 TURBO D
Rocznik auta: 2018
Miasto: Zator
Województwo: Malopolska

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: Cloud » piątek 07 gru 2018, 15:34

Oczywiście chodzi mi o reaktywacje systemu w momencie ruchu kierownicą, a nie ruchu kołami. Ten drugi, według mojej teorii, jest niwelowaniu przez wyłączenie pompy wspomagania. Dlatego auto będzie jechało prosto po koleinach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

coolik
Posty: 338
Rejestracja: środa 03 sty 2018, 13:04
Posiadane auto: Insignia
Silnik: NFT 2.0 / 260KM, AT8
Rocznik auta: 2018
Miasto: Wro
Województwo: DLN

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: coolik » piątek 07 gru 2018, 16:18

U mnie tez ostatnio się to pojawiło i też jak jade w korku. Raz akurat złapałem za kierownicę w tym momencie i poczułem wyraźny opór, więc jest to na pewno związane ze wspomaganiem kierownicy, a nie bezpieczeństwa.

Piotr_Ww
Posty: 261
Rejestracja: sobota 21 paź 2017, 18:37
Posiadane auto: Opel Insignia GS
Silnik: F20DVH AT8
Rocznik auta: 2021
Miasto: Wrocław
Województwo: Dolnośląskie

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: Piotr_Ww » piątek 07 gru 2018, 16:40

Kilka dni temu moje auto było podłączane pod komputer w związku z wadliwie działającymi czujnikami parkowania. I na liście błędów był również błąd związany ze wspomaganiem układu kierowniczego. Serwis nie wiedział gdzie jest problem, ja natomiast podejrzewam, ze właśnie to jest to o czym rozmawiamy w tym wątku. Bo w rzeczywistości nic się nie dzieje złego ze wspomaganiem oprócz tej informacji na wyświetlaczu. Nawiasem mówiąc czujniki jak wariowały tak wariują.

Przemups
Posty: 3
Rejestracja: środa 21 paź 2020, 10:24
Posiadane auto: Opel Insignia B
Silnik: 1.6 CDTI 136 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Nowy Sącz
Województwo: Małopolska

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: Przemups » środa 21 paź 2020, 10:33

Dzień Dobry wszystkim piszę gdyż mam problem tak jak Kolega Rahv

"Ograniczone działanie układu wspomagania" według mnie dotyczy sytemu wspomagania bezpieczeństwa kierowcy, a nie wspomagania układu kierowniczego. Ten napis wyświetlił sie nam po uszkodzeniu radaru. I pojawiał sie zawsze po uruchomieniu silnika. Dodatkowo nie można było aktywować tempomatu aktywnego i oczywiście nie działało awaryjne hamowanie. Jeśli jednak u ciebie problem dotyczy wspomagania układu kierowniczego to tempomat powinien ci działać. Sprawdź.



Kolego jak to rozwiązałeś ten problem bo u mnie już kilku mechaników i każdy się poddaje

rahv
Posty: 549
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2017, 13:27
Posiadane auto: Insignia Grand Sport
Silnik: 2.0D 170KM AT8
Rocznik auta: 2018
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: rahv » środa 21 paź 2020, 11:02

Oczywiście była wymiana zderzaka kratki i radaru. Ale sama wymiana to nic. Potrzebna jest aktywacja radaru i serwis robił w zasadzie 3 podejścia. Dopiero za 3 razem ogarnęli procedurę aktywacji i adaptacji radaru. Trzeba to było robić z podpiętym sprzętem i podczas jazdy.
Być może, jeśli nie miałeś kolizji coś się rozregulowało? Może sam radar uszkodził się elektronicznie? W każdym razie jest procedura adaptacji i może należałoby ją przeprowadzić jeszcze raz? Serwis w Bydgoszczy już to potrafi

Przemups
Posty: 3
Rejestracja: środa 21 paź 2020, 10:24
Posiadane auto: Opel Insignia B
Silnik: 1.6 CDTI 136 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Nowy Sącz
Województwo: Małopolska

Re: Ograniczenie działania układu wspomagania

Postautor: Przemups » wtorek 27 paź 2020, 11:09

Kolego jesteś wielki przynajmniej wiem już w jakim obwodzie szukać usterki.

Pozdrawiam i dziękuje za informację 👍


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości